آلومینیوم چیست؟

علت اینکه آلومینیوم خیلی دیر بعنوان یک فلز مصرفی در دنیا مورد استفاده قرار گرفت به جهت سختی تولید آن از سنگ معدن بوده است زیرا که آلومینیوم آن‌چنان ترکیب فشرد‌های با اکسیژن تشکیل می‌دهد که نمی‌توان آن را مثل آهن از احیای اکسید آن بوسیله کربن تولید نمود و صرفنظر از روش مشکل تولید آن، مصرف بسیار زیاد الکتریسیته را طلب می‌کند. بعنوان مثال برای تولید یک تن آلومینیوم در حدود 13000 تا 14000KWh برق احتیاج است.

سنگ معدن آلومینیوم یا بوکسیت بیشتر در سواحل دریای مدیترانه، استرالیا و آفریقا یافت می‌شود. ضمنا" اکسید آلومینیوم در طبیعت با اکسید فلزات دیگر تشکیل سنگ‌‌‌های قیمتی و رنگین را می‌دهد مانند بانوت (اکسید آلومینیوم خشک)،2O3Al و زمرد (که ترکیبی است از Al2O3 و Fe3O4). آلومینیوم در سطح کره زمین بعد از سیلیس از نظر کمیت مقام دوم را دارا می‌باشد (سیلیس 25/8%، آلومینیوم 8% و آهن 4/7%).

خواص آلومینیوم:

1- آلومینیوم جزء فلزات سبک بشمار می‌رود و در ابعاد مساوی، وزن فولاد را دارا می‌باشد. از این نظر در طبیعت از آن استفاده زیادی می‌شود.

۲- پایدار بودن این فلز در مقابل خیلی از مایعات و گازها، تغییرات آب و هوا و مواد خوراکی.

۳- داشتن قدرت انعکاس نور زیاد و از این نظر دارای مصارف دکوراتیو نیز می‌باشد. درخشندگی نقر‌های این فلز را بندرت می‌توان در فلزات دیگر پیدا کرد. البته این درخشندگی و شفافیت را می‌توان با ایجاد قشر اکسید روی سطح خارجی آن حفظ نمود.

۴- بعضی از آلیاژ‌‌‌های آلومینیوم از استحکام آنچنانی برخوردارند که می‌توان آن‌‌ها را با فولاد معمولی ساختمان مقایسه نمود.

۵- براحتی شکل پذیر است، از این جهت می‌توان آن را به فویل‌‌‌های نازک تغییر شکل داد (ضخامت تا میلیمتر).

۶- دارای هدایت الکتریکی بسیار خوب تقریبا" نزدیک به مس می‌باشد.

۷- آلومینیوم از خاصیت الاستیکی بالا برخوردار است (در حدود یک درصد) قدرت الاستیکی این فلز سه برابر آهن است.

شکل کریستالی آلومینیوم:

کریستال آلومینیوم بشكل مکعب است که علاوه بر گوشه‌‌‌‌های مکعب در وسط هر سطح یک اتم قرار دارد، که اصطلاحا" KFZ گفته می‌شود.


آنودایزینگ و رنگ آلومینیوم آلومینیوم ,اکسید ,می‌توان ,تولید ,می‌باشد ,نمود ,دارا می‌باشد ,فلزات دیگر ,اکسید آلومینیوم منبع

مشخصات

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

کرمون شاپ پایان نامه های ارشد گروه آموزشی آلم | کنکور حمل بار آسان پورتال و سایت تفریحی خبری ایرانیان یاسی فایل اهنگ چال چالی عثمان نوروزوف فیلم دختران آفتاب ساعت چند از کدوم شبکه جم پخش میشه پاورپوینت کارآفرینی یازدهم نمونه پرسشنامه از خدمات درمانی دانلود قلم چی 22 دی اهنک قاب عاز امیر b2 کم اوردم دوباره تقصیره روزگاره انشادربارهسانچیها انشایعینیدربارهجنگل جواب حکایت نگاری صفحه 57 نگارش دوازدهم